Відмінність точки доступу від роутера і маршрутизатора

02.08.2024 1067

Для того, щоб підключитись до мережі та роздавати Wi-Fi, часто використовують комутаційне обладнання провідного виробника Juniper. У цьому матеріалі пропонуємо розібратись у чому полягає різниця між точкою доступу і маршрутизатором, та що ж все таки краще обрати для своїх потреб.

Що таке точка доступу?

Точка доступу, наприклад, Juniper Mist AI – пристрій, який дозволяє підключити різні гаджети, наприклад, комп’ютери та смартфони до мережі Інтернет. Точка доступу не містить вбудованого світча (перемикача) за допомогою якого можна приєднуватися до пристроїв, та брандмауера для захисту від неорганізованого доступу.

Точки доступу часто вбудовуються у смартфони, тому через телефон можна роздавати Wi-Fi на інші пристрої. Також є стаціонарні моделі, які кріпляться до стіни або стелі, та переносні моделі з акумулятором.

Особливості точок доступу

Точка доступу Juniper АР43 та інші моделі вважаються так званими “розширювачами” мережі. Такий пристрій підтримує різні режими роботи:

  • режим бездротового клієнта, в якому дані отримуються безпровідним шляхом, а їх передача здійснюється через кабель;
  • базової станції: точка доступу приймає мережу через кабель, роздає бездротовим способом;
  • повторювача: обмін даними здійснюється без використання кабелів.

Точку доступу використовують переважно для передачі трафіку. Під час під’єднання кількох пристроїв швидкість рівномірно розподіляється між ними. Окрім того, зазвичай вона має лише один мережевий порт.

Різниця між точкою доступу та роутером

Головна різниця між точкою доступу та роутером полягає в їх функціях і призначенні. Роутер – мережевий пристрій який здійснює перенаправлення трафіка між різними мережами, наприклад, між вашою локальною мережею (LAN) та інтернетом (WAN). Він керує мережевим трафіком, призначає IP-адреси пристроям у локальній мережі за допомогою DHCP, забезпечує маршрутизацію пакетів даних, надає функції NAT (Network Address Translation) і часто містить у собі функції брандмауера для захисту мережі. На рівні мережевого рівня моделі OSI (Open Systems Interconnection) використовують інформацію про мережу та адресацію, щоб приймати рішення про маршрутизацію даних від джерела до призначення. Провайдеру необхідно завести інтернет-кабель у приміщення, а потім підключити його до обладнання. Після чого пристрій направляє Wi-Fi сигнал на різні гаджети.

Точка доступу, наприклад, Juniper АР63 має менше опцій, ніж роутер. Вона може бути розміщена як всередині, так і зовні приміщення з антеною або без неї. Зазвичай точки доступу мають лише один LAN-порт. Роутер, у свою чергу, краще встановлювати всередині приміщення оскільки він часто має декілька антен та портів для підключення.

Також є низка інших відмінностей між роутером та маршрутизатором:

  • Захисні функції. У роутері є шифрування даних, інтегрований міжмережевий екран. Точка доступу містить лише шифрування інформації, інших захисних функцій вона не має.
  • Організація мережі. За допомогою роутера можна організувати мережу для дому чи офісу. Він служить як DHCP-сервіс, роздаючи IP-адреси. При підключенні до точки доступу рекомендується робити запит у провайдера про додаткові IP-адреси.
  • Налаштування та керування. Після підключення роутера до інтернет-кабелю роутер налаштовують лише один раз, а потім кожен користувач може приєднатися, ввівши пароль. Для підключення до точки доступу, потрібно додавати користувача до параметрів провайдера.

Зазвичай, роутер приховує внутрішні IP-адреси підключених пристроїв та потребує спеціальні налаштування для їхнього доступу. Тоді, як через точки доступу можна легко визначити внутрішні IP-адреси пристроїв, що може бути зручно для певних цілей, але не завжди доцільно в загальних випадках.

У чому відмінність роутера від маршрутизатора?

Щоб зрозуміти різницю між роутером і маршрутизатором, потрібно спочатку розібратися, що являє собою останній пристрій. Інтернет-провайдер підключає інтернет-кабель до модему, який потім з’єднується з маршрутизатором, наприклад, Juniper MX. Маршрутизатор перетворює інтернет-сигнал у Wi-Fi, забезпечуючи бездротовий доступ до мережі для різних пристроїв. Якщо підключити лише модем, бездротова мережа не буде доступною, тому модем необхідно під’єднати до іншого пристрою, наприклад, комп’ютера або ноутбука, що дозволить використовувати інтернет лише на цьому пристрої.

Таким чином, основна відмінність між роутером і маршрутизатором, наприклад, Huawei NE Series Routers або іншою моделлю полягає в способі під’єднання до кабелю провайдера: роутер під’єднується напряму, маршрутизатор – через модем.

Також у деяких моделях є функція батьківського контролю. Вона дає змогу заблокувати доступ до деяких сайтів.
Для того, щоб обрати оптимальний варіант для своїх цілей, перш за все слід уточнити у провайдера, яким чином він підключатиме інтернет. Якщо просто через кабель, то підійде роутер, якщо через модем – необхідно обирати маршрутизатор, наприклад, Juniper PTX.

У чому різниця між точкою доступу та маршрутизатором?

Маршрутизатор і роутер – пристрої, які, хоча і мають схожі функції, але відрізняються в способах підключення до мережі. Тому порівняння точки доступу і маршрутизатора буде аналогічним тому, що ми розглянули раніше.

Основні відмінності між ними виявляються у способі встановлення, наявності захисних функцій, організації мережі, а також у процесі налаштування та керування.

Що краще маршрутизатор або точка доступу?

Маршрутизатор та точка доступу призначені для різних цілей та мають різне застосування. Якщо у вашому будинку вже встановлено локальну мережу з доступом в інтернет, то краще використовувати точку доступу, таку як Juniper BT11 або аналогічну модель. У разі створення мережі з доступом в Інтернет, краще буде обрати маршрутизатор. Цей пристрій автоматично призначить IP-адреси для кожного пристрою та забезпечить оптимізацію передачі даних.

Якщо ви сумніваєтеся у виборі оптимального для вас варіанта, рекомендуємо звернутися у системний інтегратор ITBIZ. Технічні фахівці допоможуть вам підібрати модель та розкажуть про особливості її експлуатації.