Міжмережевий екран (firewall, брандмауер) – це базовий елемент захисту IT-інфраструктури, серверів, додатків та інформації від несанкціонованого доступу та інших зовнішніх загроз. Програмно-апаратний комплекс аналізує цифровий трафік і фільтрує пакети даних відповідно до встановлених адміністратором параметрів, блокує небажаний контент, і, таким чином, посилює рівень безпеки мережевої інфраструктури. Міжмережевий екран може бути реалізований як самостійне програмне забезпечення, фізичне обладнання, а також в якості додаткового елементу операційної системи. Його основне призначення – гарантування безпеки даних, збереження їх цілісності та конфіденційності.
Більш детально розібратися в призначенні та принципах роботи міжмережевого екрану вам допоможе системний інтегратор ITBIZ.
Функції міжмережевого екрана
Окрім фільтрації контенту, міжмережевий екран потрібен для:
- Блокування шкідливого ПЗ;
- Захисту конфіденційних даних від витоку, а IT-інфраструктури – від DDoS-атак;
- Створення безпечних з’єднань для серверів під час виходу в інтернет і віддаленого підключення користувачів;
- Оптимізації мережевої взаємодії;
- Шифрування інформації;
- Аутентифікації та авторизації користувачів;
- Моніторингу потокової активності.
Міжмережевий екран також може записувати всі події і проводити аудит операцій для їх подальшого аналізу.
Основні типи міжмережевих екранів
За способом реалізації сучасні міжмережеві екрани поділяють на дві групи:
- Апаратні. Фізичне обладнання, яке працює на спеціальному ПЗ незалежно від тих пристроїв, які вже знаходяться під захистом. Апаратні міжмережеві екрани мають високу продуктивність, масштабованість і додаткові функції, наприклад, балансування навантаження та покращену відмовостійкість. Прикладом таких моделей є Juniper серії SRX.
- Програмні. Представляють собою додатковий софт або компонент ОС, який встановлюється на окремому пристрої або віртуальному сервері. Програмні брандмауери вирізняються зручним налаштуванням та вважаються більш точними для блокування як внутрішніх, так і зовнішніх загроз.
Існують також програмно-апаратні типи міжмережевих екранів, які об’єднують технічні засоби із системним та прикладним ПЗ.
Принцип роботи міжмережевого екрана
Міжмережевий екран встановлюються на перетині внутрішньої і зовнішньої мережі для створення так званого “бар’єру”, через який пропускається цифровий трафік. Перед погодженням рішення про допуск або блокування контенту, міжмережевий екран аналізує пакети даних, які проходять через нього, включно із:
- IP-адресами відправника й одержувача;
- Номерами портів;
- Протоколами;
- Іменами доменів;
- Типами повідомлень.
Після цього обладнання для фільтрації трафіку в реальному часі звіряє контент із набором встановлених правил безпеки, які складаються із відповідних умов (IP-адрес, портів) та дій, які необхідно застосувати до одержуваної інформації. У випадку, якщо пакет даних відповідає заданим критеріям, брандмауер пропускає його, в іншому разі – блокує.
Деякі брандмауери враховують не тільки правила, але й контекст переданого трафіку: відомостей, отриманих із попередніх сесій користувачів, як, наприклад, модель Juniper SRX4700.
Яким чином міжмережевий екран захищає інформацію?
Для забезпечення надійного захисту використовуються різні методи, які дають змогу відрізняти потрібний контент від шкідливого:
- Блокування IP-адрес, доменних імен і портів, які застосовуються для небажаних з’єднань;
- Відстеження підозрілої активності та підключення в обидві сторони;
- Розшифрування та обмеження трафіку за певними протоколами;
- Виявлення шкідливих програм, які намагаються проникнути в мережу;
- Перевірку всіх пакетів і порівняння їх із базою даних загроз;
- Шифрування конфіденційної інформації.
Міжмережеві екрани також можуть відігравати роль посередників між внутрішнім вузлом і зовнішнім хостом, запобігаючи їхній прямій взаємодії.
Рекомендації для підбору міжмережевих екранів
Для того, щоб не помилитися з вибором, варто:
- Визначити персональні та корпоративні потреби;
- Врахувати розмір і тип мережі, яка потребує захисту;
- Проаналізувати характеристики брандмауера: пропускну здатність, розмір, тип, швидкість портів, підтримку протоколів;
- Перевірити сумісність із мережевими пристроями та ОС.
Рекомендуємо обирати міжмережеві екрани від провідних перевірених виробників, наприклад, Juniper Networks, Cisco, Palo Alto Network, Fortinet. Такі вендори створюють якісні програмно-апаратні комплекси, які своєчасно виявляють загрози та надійно захищають вашу мережеву інфраструктуру.