Ефективне управління мережею: ключові переваги технології та тенденції розвитку SD-WAN

29.02.2024 94

В епоху цифрової трансформації побудова ефективних і безпечних комунікаційних мереж є ключовою складовою успішного функціонування та масштабованості бізнесу. Внаслідок чого, критично важливим кроком є створення єдиних розподілених логічних дата-центрів DCI (Data Center Interconnect), які будуються шляхом з’єднання в єдину систему територіально віддалених мереж фізичних центрів обробки даних. Мережеве рішення DCI забезпечує високоякісне з’єднання з максимальною пропускною спроможністю для ЦОДів, при цьому контролюючи витрати за рахунок власної інфраструктури.

Раніше компанії для організації своїх мереж з віддаленими філіями використовували фізичні територіально віддалені корпоративні мережі WAN (Wide Area Network), і на їх основі будували систему використовуючи, наприклад, віртуальні приватні мережі VPN (Virtual Private Network) або багатопротокольну комутацію за мітками MPLS (Multiprotocol Label Switching). Однак, складнощі у використанні цих технологій полягали в тому, що мережі такого типу потребують великих фінансових витрат, їх функції та будову не можливо швидко змінити або ж вони і зовсім мають статичну топологію. Внаслідок чого, виробники почали розробляти рішення, які б забезпечили гнучкість, простоту конфігурації під час побудови мереж, економічну ефективність і швидку масштабованість. Так і з’явилася технологія SD-WAN (Software Defined WAN), яка повністю змінює підхід до проектування і розгортання глобальної мережі підприємства. Але, враховуючи те, технологія SD-WAN дуже швидко змінюється, навіть протягом невеликих інтервалів часу, з’являється безліч міфів про те, що SD-WAN мережі складні, дорогі та небезпечні. У цій статті ми постараємося розвіяти такі помилкові припущення.

Отже, програмно-визначені глобальні мережі SD-WAN – це новий підхід до проєктування, розгортання та моніторингу мережі для найефективнішої маршрутизації та управління трафіком. SD-WAN передбачає централізоване налаштування територіально розподілених корпоративних мереж WAN, що підвищує якість роботи хмарних застосунків, мінімізує ризики кібербезпеки, спрощує адміністрування мереж, особливо в умовах віддалених офісів і хмарних обчислень.

Ефективне управління мережею: ключові переваги технології та тенденції розвитку SD-WAN

Основні переваги SD-WAN:

  • Простота управління: централізований контроль і управління мережею роблять організацію мереж на основі технології SD-WAN простою в управлінні, що дає змогу оперативно реагувати на зміни в мережевій конфігурації та забезпечувати кращий контроль за мережевими ресурсами.
  • Гнучкість і масштабованість: SD-WAN забезпечує гнучкість і простоту масштабування мережевої інфраструктури. Це особливо важливо в умовах, коли компанії зіштовхуються з постійно мінливими бізнес-вимогами, зростанням кількості філій, а також потребою в інтеграції хмарних сервісів.
  • Оптимізація продуктивності: технологія SD-WAN дає змогу оптимізувати продуктивність систем і додатків завдяки ефективному управлінню трафіком. Вона автоматично обирає оптимальні маршрути для передачі даних, забезпечуючи мінімальні затримки і максимальну продуктивність.
  • Безпека: системи SD-WAN містять функції посиленої безпеки, зокрема: шифрування даних, засоби автентифікації, сегментацію мережі та інші заходи, які посилюють захист від загроз.
  • Оптимізація витрат: SD-WAN дає змогу компаніям зменшити витрати на мережеву інфраструктуру шляхом використання недорогих інтернет-з’єднань. Також SD-WAN забезпечує централізоване управління, що може спростити конфігурацію та обслуговування, які позначаються на загальних витратах.
  • Інтеграція з хмарними сервісами: SD-WAN легко інтегрується з хмарними сервісами щоб забезпечити гнучкішу й ефективнішу роботу з хмарними ресурсами та відповідати сучасним тенденціям переходу до хмарних обчислень.

Згідно з дослідженнями, технологія SD-WAN може збільшувати пропускну спроможність мереж орієнтовно на 50%, тобто вона проводить оптимізацію маршрутизації та перенаправлення трафіку на менш завантажені канали, що сприяє кращій продуктивності мережі, зменшенню ймовірності перевантажень та мережевих затримок, а також допомагає підтримувати сучасні технології, серед яких: віртуальна реальність (VR), інтернет речей (IoT) тощо. За допомогою програмного забезпечення для організації SDN (software-defined networking) можна працювати на будь-якому серійному комп’ютері та легко організувати перехід від ручного конфігурування окремими фізичними точками мережевого обладнання до управління мережею в цілому. SDN-контролер дозволяє динамічно налаштовувати правила маршрутизації, керувати та перерозподіляти трафік для балансування навантаження.

Надзвичайно актуальною є побудова SD-WAN мереж для:

  • Великих корпорацій і компаній з декількома філіями, які використовують SD-WAN рішення для управління та оптимізації надійних і швидких мережевих з’єднань між центральними та віддаленими офісами;
  • Телекомунікаційних компаній, постачальників інтернет-послуг, які SD-WAN рішення використовують для підвищення ефективності мереж та забезпечення більш гнучких та високопродуктивних послуг для своїх клієнтів;
  • Організацій, які активно використовують хмарні сервіси та додатки, SD-WAN може забезпечити оптимальну маршрутизацію трафіку між локальною інфраструктурою та хмарними ресурсами.

У найближчому майбутньому можливості SD-WAN та інших подібних рішень стануть основою для побудови повністю автономних мереж.

Згідно зі звітом дослідницької компанії IDC «2023 MarketScape on Worldwide SD-WAN Infrastructure», ріст ринку мереж SD-WAN стимулює доступ до хмарних застосунків, оптимізації управління мережею та підвищенню її продуктивності. «Рішення SD-WAN залишаються одними з найактуальніших на ринку корпоративних мереж. Компанії по всьому світу продовжують інвестувати в SD-WAN для оптимізації підключення до граничних мереж, покращення роботи користувачів і застосунків, підвищення операційної ефективності та скорочення витрат», – зазначив Брендон Батлер, керівник відділу досліджень корпоративних мереж компанії IDC.

У дослідженні IDC «2023 MarketScape for Worldwide SD-WAN Infrastructure» оцінювалось 12 виробників ринку інфраструктури SD-WAN за 20 категоріями оцінки стратегій та можливостей. Для того, щоб взяти участь у дослідженні, виробники повинні мати мінімальний рівень річного доходу та доступність рішень SD-WAN на світовому ринку. У результаті дослідження, п’ять виробників визначили лідерами ринку, серед них: Cisco, Fortinet, HPE Aruba Networking, Palo Alto Networks і VMware. Сім постачальників були віднесені до категорії «Основні гравці» або «Конкуренти»: Aryaka, Barracuda Networks, H3C, Huawei, Juniper Networks, Nokia і Versa.Ще три виробники не відповідали всім критеріям для участі в дослідженні, проте їх визначили як: «виробники, за якими варто спостерігати», серед них: Ericsson/Cradlepoint, Extreme Networks і NetSkope.

Згідно із прогнозами IDC, до 2027 року світовий ринок інфраструктури SD-WAN зростатиме із середньорічним темпом 10,1 % і досягне 7,5 млрд доларів. Така тенденція буде продовжуватись через пріоритетну увагу компаній цифровим і мережевим трансформаціям, які пов’язані, насамперед, із змінними вимогами бізнесу та прагненням до максимальної оптимізації операцій.